You are Here » Home » Nottinghamshire Honours Board

Nottinghamshire Honours Board

Below is a list of Nottinghamshire Swimmers who have competed at a senior International Competition whilst being a member affiliated to Nottinghamshire ASA. This list is an extensive list but there may be a few ommisions (these are not intentional). If you know of any ommissions please contact Joe Stanford (Nottinghamshire ASA County Swim Squad Director of Swimming – joseph.stanford@novacenturion.co.uk).

Year Swimmer International Competition Representation
1920 Jean Constance May Olympic Games, Antwerp, Belgium Great Britain
1924 Jean Constance May Olympic Games, Paris, France Great Britain
1954 Peter Jervis Commonwealth Games, Vancouver, Canada Great Britain
1970 Michael Richards Commonwealth Games, Edinburgh, Scotland Wales
1970 Michael Richards European Championships, Barcelona, Spain Great Britain
1972 Michael Richards Olympic Games, Munich, Germany Great Britain
1980 Sarah Kerswell Olympic Games, Moscow, Russia Great Britain
1982 Sarah Kerswell Commonwealth Games, Brisbane, Australia England
1986 Joanne Wood Commonwealth Games, Edinburgh, Scotland England
1986 Lorraine Montford Commonwealth Games, Edinburgh, Scotland Scotland
1987 Julie Wilmot World Student Games, Zagreb, Yugoslavia Great Britain
1989 Tim Reddish European Para Championships, Zurich, Switzerland Great Britain
1990 Elizabeth Arnold Commonwealth Games, Auckland, New Zealand England
1990 Tim Reddish World Para Championships, Assen, Holland Great Britain
1991 Nicola Kennedy World Student Games, Sheffield, England Great Britain
1991 Tim Reddish European Para Championships, MISSING,Spain Great Britain
1992 Elizabeth Arnold Olympic Games, Barcelona, Spain Great Britain
1992 Roland Lee Olympic Games, Barcelona, Spain Great Britain
1992 Tim Reddish Paralympic Games, Barcelona, Spain Great Britain
1993 Alex Bennett European Championships, Sheffield, England Great Britain
1993 Helen Gorman World Student Games, Buffalo, USA Great Britain
1993 Jackie Thompson World Student Games, Buffalo, USA Great Britain
1993 Nicola Kennedy European Championships, Sheffield, England Great Britain
1993 Tim Reddish European Para Championships, Rome, Italy Great Britain
1994 Alex Bennett Commonwealth Games, Victoria, Canada England
1994 Alex Bennett World Championships, Rome, Italy Great Britain
1994 Tim Reddish World Para Championships, Valletta, Malta Great Britain
1995 Alex Bennett European Championships, Vienna, Austria Great Britain
1995 Helen Gorman World Student Games, Fukuoka, Japan Great Britain
1995 Tim Reddish European Para Championships, MISSSING, France Great Britain
1996 Tim Reddish Paralympic Games, Atlanta, United States of America Great Britain
1997 James Crisp European Championships, Badajoz, Spain Great Britain
1998 Catrin Davies Commonwealth Games, Kuala Lumpur Wales
1998 Heidi Earp European Short Course Championships, Sheffield, England Great Britain
1998 James Crisp World Para Championships, Christchurch, New Zealand Great Britain
1998 Kathryn Evans European Short Course Championships, Sheffield, England Great Britain
1998 Tim Reddish World Para Championships, MISSING Spain Great Britain
1999 Adam Faulkner European Short Course Championships, Lisbon, Portugal Great Britain
1999 Alex Bennett World Student Games, Majorca, Spain Great Britain
1999 Catrin Davies World Student Games, Majorca, Spain Great Britain
1999 James Crisp European Championships, Braunschweig, Germany Great Britain
1999 Tim Reddish European Para Championships, Braunschweig, Germany Great Britain
2000 Adam Faulkner European Short Course Championships, Valencia, Spain Great Britain
2000 Adam Faulkner Olympic Games, Sydney, Australia Great Britain
2000 Heidi Earp European Short Course Championships, Valencia, Spain Great Britain
2000 Heidi Earp Olympic Games, Sydney, Australia Great Britain
2000 Heidi Earp World Championships, Athens, Greece Great Britain
2000 James Crisp Paralympic Games, Sydney, Australia Great Britain
2000 Kathryn Evans European Short Course Championships, Valencia, Spain Great Britain
2000 Kathryn Evans Olympic Games, Sydney, Australia Great Britain
2000 Kathryn Evans World Short Course Championships, Athens, Greece Great Britain
2000 Tim Reddish Paralympic Games, Sydney, Australia Great Britain
2001 Adam Faulkner European Short Course Championships, Antwerp, Belgium Great Britain
2001 Adam Faulkner World Championships, Fukuoka, Japan Great Britain
2001 Callum Lawson European Para Championships, Antwerp, Belgium Great Britain
2001 Catrin Davies World Student Games, Beijing, China Great Britain
2001 Heidi Earp European Short Course Championships, Antwerp, Belgium Great Britain
2001 Kathryn Evans World Student Games, Beijing, China Great Britain
2001 Kathryn Evans European Short Course Championships, Antwerp, Belgium Great Britain
2001 Tim Reddish European Para Championships, Stockholm, Sweden Great Britain
2002 Adam Faulkner Commonwealth Games, Manchester, England England
2002 Adam Faulkner European Short Course Championships, Riesa, Germany Great Britain
2002 Adam Faulkner World Short Course Championships, Moscow, Russia Great Britain
2002 Catrin Davies Commonwealth Games, Manchester, England Wales
2002 Heidi Earp Commonwealth Games, Manchester, England England
2002 James Crisp World Para Championships, Mar del Plata, Argentina Great Britain
2002 Kathryn Evans Commonwealth Games, Manchester, England England
2002 Tim Reddish World Para Championships, Mar del Plata, Argentina Great Britain
2003 Adam Faulkner European Short Course Championships, Dublin, Ireland Great Britain
2003 Adam Faulkner World Championships, Barcelona, Spain Great Britain
2003 Kathryn Evans World Student Games, Daegu, South Korea Great Britain
2003 Kathryn Evans World Championships, Barcelona, Spain Great Britain
2003 Kathryn Evans European Short Course Championships, Dublin, Ireland Great Britain
2004 Adam Faulkner European Short Course Championships, Vienna, Austria Great Britain
2004 Adam Faulkner Olympic Games, Athens, Greece Great Britain
2004 Callum Lawson Paralympic Games, Athens, Greece Great Britain
2004 James Crisp Paralympic Games, Athens, Greece Great Britain
2004 Kathryn Evans Olympic Games, Athens, Greece Great Britain
2006 Callum Lawson World Para Championships, Durban, South Africa Great Britain
2006 Cari Fflur Davies Commonwealth Games, Melbourne, Australia Wales
2006 Jessica Sylvester European Championships, Budapest, Hungary Great Britain
2006 Katherine Wyld European Championships, Budapest, Hungary Great Britain
2006 Katherine Wyld European Short Course Championships, Helsinki, Finland Great Britain
2006 Rebecca Adlington European Championships, Budapest, Hungary Great Britain
2006 Rebecca Adlington European Short Course Championships, Helsinki, Finland Great Britain
2007 Emma Bird European Short Course Championships, Debrecen, Hungary Great Britain
2007 Katherine Wyld World Championships, Melbourne, Australia Great Britain
2007 Katherine Wyld World Student Games, Bangkok, Thailand Great Britain
2007 Rebecca Adlington World Championships, Melbourne, Australia Great Britain
2008 Charlotte Henshaw Paralympic Games, Beijing, China Great Britain
2008 Jessica Sylvester European Short Course Championships, Rijeka, Croatia Great Britain
2008 Jessica Sylvester Olympic Games, Beijing, China Great Britain
2008 Rebecca Adlington Olympic Games, Beijing, China Great Britain
2008 Rebecca Adlington World Short Course Championships, Manchester, England Great Britain
2008 Samuel Hynd Paralympic Games, Beijing, China Great Britain
2009 Charlotte Henshaw European Para Championships, Reykjavik, Iceland Great Britain
2009 Emma Bird European Short Course Championships, Istanbul, Turkey Great Britain
2009 Jessica Sylvester European Short Course Championships, Istanbul Turkey Great Britain
2009 Katherine Wyld European Short Course Championships, Istanbul Turkey Great Britain
2009 Katherine Wyld World Championships, Rome, Italy Great Britain
2009 Rebecca Adlington World Championships, Rome, Italy Great Britain
2009 Samuel Hynd European Para Championships, Reykjavik, Iceland Great Britain
2009 Samuel Hynd World Para Championships Short Course, Rio De Janeiro, Brazil Great Britain
2009 Sasha Matthews European Short Course Championships, Istanbul, Turkey Great Britain
2010 Charlotte Henshaw World Para Championships, Eindhoven, Netherlands Great Britain
2010 Jessica Sylvester Commonwealth Games, Delhi, India England
2010 Jessica Sylvester European Championships, Budapest, Hungary Great Britain
2010 Katherine Wyld Commonwealth Games, Delhi, India England
2010 Rebecca Adlington Commonwealth Games, Delhi, India England
2010 Rebecca Adlington European Championships, Budapest, Hungary Great Britain
2010 Sasha Matthews Commonwealth Games, Delhi, India England
2010 Sasha Matthews European Championships, Budapest, Hungary Great Britain
2011 Charlotte Henshaw European Para Championships, Berlin, Germany Great Britain
2011 Oliver Hynd European Para Championships, Berlin, Germany Great Britain
2011 Rebecca Adlington World Championships, Shanghai, China Great Britain
2011 Samuel Hynd European Para Championships, Berlin, Germany Great Britain
2012 Charlotte Henshaw Paralympic Games, London, United Kingdom Great Britain
2012 Georgia Hohman World Short Course Championships, Istanbul, Turkey Great Britain
2012 Oliver Hynd Paralympic Games, London, United Kingdom Great Britain
2012 Rebecca Adlington Olympic Games, London, England Great Britain
2012 Samuel Hynd Paralympic Games, London, England Great Britain
2013 Charlotte Henshaw World Para Championships, Montreal, Canada Great Britain
2013 Oliver Hynd World Para Championships, Montréal, Canada Great Britain
2013 Samuel Hynd World Para Championships, Montréal, Canada Great Britain
2014 Fiona Donnelly Commonwealth Games, Glasgow, Scotland Scotland
2014 Oliver Hynd Commonwealth Games, Glasgow, Scotland Great Britain
2014 Oliver Hynd European Para Championships, Eindhoven Great Britain
2015 Charlotte Henshaw World Para Championships, Glasgow, Scotland Great Britain
2015 Oliver Hynd World Championships, Glasgow, Scotland Great Britain
2016 Charlotte Henshaw European Para Championships, Funchal, Portugal Great Britain
2016 Charlotte Henshaw Paralympic Games, Rio De Janeiro, Brazil Great Britain
2016 Kelsey Campbell World Short Course Championships, Ontario, Canada Jamaica
2016 Oliver Hynd European Para Championships, Madeira, Portugal Great Britain
2016 Oliver Hynd Paralympic Games, Rio De Janeiro, Brazil Great Britain
2017 Rosie Rudin World Championships, Budapest, Hungary Great Britain
2018 Joshua Grob European Para Championships, Dublin, Ireland Switzerland
2018 Oliver Hynd European Para Championships, Dublin Great Britain
2018 Polly Holden European Championships, Glasgow, Scotland Great Britain
2018 Rosie Rudin Commonwealth Games, Gold Coast, Australia England
2019 Joshua Grob World Para Championships, London, England Switzerland
2022 Freya Colbert Commonwealth Games, Birmingham, England England
2022 Freya Colbert European Championships, Rome, Italy Great Britain
2022 Freya Colbert World Championships, Budapest, Hungary Great Britain
2022 Nubia Adjei World Short Course Championships, Melbourne, Australia Ghana
2023 Nubia Adjei World Championships, Fukuoka, Japan Ghana